هدست واقعیت مجازی گوگل

گوگل و واقعیت مجازی (Virtual Reality)

در خبرها آمده بود که گوگل قصد دارد در سال ۲۰۱۶ یک هدست با فناوری واقعیت مجازی گوگل عرضه کند. بد نیست کمی بیشتر در مورد این خبر اطلاعات کسب نماییم.

بر اساس اطلاعاتی که در خبرگزاری های مختلف درج شده است، این هدست جدید هیچگون

ه ارتباطی با گوشی هوشمند شما نخواهد داشت.

شناخته شده ترین هدست‌های واقعیت مجازی گوگل که در حال حاضر به بازار عرضه

شده اند، مانند Gear VR سامسونگ یا Cardboard گوگل با قرارگرفتن گوشی هوشمند در یک قاب که بر روی چشم ها نصب می شود و با استفاده از حسگرها، دوربین و صفحه‌نمایش آن امکان بهره برداری از این سرویس را فراهم می آورند.

 

شنیده ها از گوگل

اما آنچه که در مورد هدست آینده واقعیت مجازی گوگل شنیده شده است، استقلال کامل آن از گوشی هوشمند خواهد بود. بر اساس تحلیلی که خبر گزاری های مختلف در مورد این هدست ارایه کرده اند این دستگاه دارای صفحه‌نمایشی با وضوح بالا، پردازنده ای قدرتمند و چندین دوربین است.

البته همین تحلیل ها آورده اند که هدست آینده گوگل نه به‌ توانمندی Oculus و HTC Vive است و نه چندان ساده که مانند Gear VR باشد و تجربه‌ای متوسط را در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

 به این ترتیب از لحاظ قیمت نیز به مراتب ارزان‌تر از محصولات اچ‌تی‌سی و فیس‌بوک خواهد بود.

این نکته که گوگل قصد دارد یک رقیب برای Gear VR  معرفی نماید چنان می نماید که فناوری واقعیت مجازی به یک بلوغ نسبی رسیده است که گوگل را بران داشته تا این نوع محصول خود تنوع بخشد و شنیده ها حاکی از آنست که نسخه های بعدی اندروید با  قابلیت‌ واقعیت مجازی گوگل ارایه خواهند شد.

گزارشاتی که در مورد این محصول موجود است، تاکید بر آین داشته اند که هدست آینده واقعیت مجازی گوگل مانند یک محصول نکسوسی برای الگوبرداری سایر شرکای گوگل طراحی شده و در مراسم Google I/O ۲۰۱۶ رونمایی خواهد شد.

 البته این بدان معنی نخواهد بود که هدست طراحی شده تلاشی برای کسب بازار نخواهد کرد.

زمانبندی ارایه محصول

متاسفانه تا کنون زمانی برای عرضه این محصول توسط گوگل اعلام نشده است اما گفته می‌شود Movidius یک استارت‌آپ ساکن سن متئو کالیفرنیا در حال تامین فناوری‌های لازم برای این هدست است و نقش کلیدی برای شناسایی حرکات سر کاربر و ترجمه آنها به دستورات قابل درک برای این هدست را به عهده دارد.

جمع بندی

گوگل در عرصه واقعیت مجازی رقبایی دارد که هر یک به نوعی در حال توسعه این فناوری هستند و شرکت هایی مانند سامسونگ، سونی، اچ‌تی‌سی و فیس‌بوک با ایجاد رقابت در این بازار گوگل را وادار خواهند ساخت که در عرضه محصول جدید خود امکانات خاص و منحصر به فردی را عرضه نماید.

از آن‌جا که گوگل سرمایه عظیم مالی و برنامه‌نویسی و مهندسی در اختیار دارد مطمئناً واقعیت مجازی گوگل رقیبی پر توان در این بازار خواهد بود.